internista poznań
Zdrowie

Jak wybrać dobrego internistę?

Kiedy coś złego zaczyna się dziać ze zdrowiem pierwszym kogo szukamy jest lekarz internista. Prywatnie w Poznaniu dostać się do niego jest częściej dużo szybciej i łatwiej niż na NFZ. Dlatego to właśnie specjalista, który jest najczęściej poszukiwany w nagłych przypadkach to internista. Poznań ma bardzo szeroką ofertę lekarzy, więc jak wybrać lekarza internistę prywatnie i czym się kierować?

Dobry lekarz internista – Poznań to duże miasto więc…

Każdy kto czekał kilka albo kilkanaście godzin na wizytę domową ten wie, że czasami dobrze jest szukać specjalisty jak najbliżej domu. Niezależnie od tego, czy to pacjent ma dojechać do lekarza czy będzie to wizyta domowa to lepiej nie przebijać się w korkach na Grunwald czy Jeżyce. Internista to lekarz, który powinien być dla nas szybko dostępny. Dlatego jeśli mamy polecanego specjalistę w swojej dzielnicy to warto go sprawdzić. Co jeszcze należy brać pod uwagę przy wyborze lekarza? Czy dobry internista w Poznaniu jest trudny do znalezienia?

Internista – Jeżyce czy Grunwald to nie ważne jeśli…

Nawet jeśli mielibyśmy gabinet lekarza internisty 100 metrów od domu to jednak kluczowe kryterium wyboru jest inne. „Dobry lekarz internista zawsze jest na pierwszej linii frontu, do niego pacjenci kierują swoje pierwsze kroki. Czasami jeżdżą do niego na drugą stronę miasta”  – mówi znający Poznań internista. „Jeśli sam wybierałbym lekarza dla mojej rodziny to szukałbym empatycznego, doświadczonego specjalisty. Szeroki zakres wiedzy ogólnej i holistyczne podejście – tym powinien charakteryzować się dobry internista. Poznań na szczęście ma wielu takich specjalistów, ale aby wybrać lekarza dla siebie czasami trzeba odbyć kilka wizyt i sprawdzić, komu chcemy zaufać” – dopowiada.

W czym specjalizuje się lekarz internista? Kim jest „lekarz pierwszego kontaktu?”

Internista to bardzo szeroka specjalizacja wymagająca obszernej wiedzy. Także dlatego, że dla wielu pacjentów jest lekarzem „pierwszego kontaktu” do którego udaje się pacjent odczuwający różne dolegliwości. Błędnym przekonaniem jest też to, że kierowanie do innych specjalistów jest tym, czym zajmuje się lekarz internista. Poznań to miasto liczące ponad pół miliona mieszkańców, nie każdy pacjent jest pod stałą opieką lekarzy innych specjalizacji. Dlatego lekarz internista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, kostno – stawowego, oraz chorób metabolicznych, alergicznych i innych. Oczywiście często kieruje on na dalsze badania lub na inne konsultacje, jednak to internista często „spina” w całość leczenie pacjenta.

Holistyczne podejście – internista, który wie co robi to ten…

„Kiedy przychodzi do mnie pacjent, którego wysłałem na badania do diabetologa i kardiologa to moją rolą jest spojrzeć na wszystko i połączyć to w całość” – mówi lekarz internista przyjmujący prywatnie pacjentów w mieście Poznań. „Pacjenci mówią mi często co zdiagnozował inny specjalista, ale nie chce tylko leków na konkretne schorzenie, ale zintegrowanego modelu leczenia. I ja staram się w ten sposób na to patrzeć, bo często choroba jednego układu wynika z drugiego. Uważam, że to dobre podejście i zachęcam do wyboru takich specjalistów” – podsumowuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *