Nawet 84% Polaków potwierdza, że regularnie doskwiera im ból kręgosłupa. Aż 7 na 10 mieszkańców naszego kraju cierpi na przewlekły ból pleców. Jak sobie z nim radzimy? W przeważającej większości niestety bagatelizujemy a to najprostsza droga do wywołania poważnych schorzeń i ich następstw.
Najczęściej zagłuszamy ból, stosując doraźne środki przeciwbólowe, do specjalisty wybieramy się dopiero wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują przez długi czas, narastają i uniemożliwiają normalne poruszanie się. Wtedy ratunkiem staje się poradnia ortopedyczna. Warszawa na szczęście dysponuje prywatnymi placówkami tego rodzaju, bo na wizytę w ramach NFZ trzeba czekać naprawdę długo, nie każdy chory może pozwolić sobie na oczekiwanie kilka lat.
Jak potwierdza specjalista, którego miejscem pracy jest poradnia neurochirurgiczna, w większości przypadków ból pleców można niwelować sposobami nieinwazyjnymi. Przeważnie realizowane są ćwiczenia, rehabilitacja, zabiegi, takie jak krioterapia, laseroterapia, masaże. Jeśli pacjent czeka do fazy zaawansowanej choroby kręgosłupa, wtedy konieczna jest niestety operacja chirurgiczna, która wiąże się z ryzykiem powikłań.
Ratunek u ortopedów najczęściej znajdują Polacy w skrajnie zaawansowanym stadium dyskopatii, u których doszło do przepukliny międzykręgowej. Nie rzadziej diagnozowane są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, jakie wynikają z dawno nabytych wad postawy, nagłych urazów albo naturalnego procesu starzenia się organizmu. W każdym przypadku nie można bólu pleców bagatelizować.