usg tarczycy warszawa
Porady Zdrowie

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka raka piersi?

Czy wiesz, że na nowotwór złośliwy piersi choruje w Polsce każdego roku nawet 10 000 kobiet? Jeszcze bardziej zatrważające są dane dotyczące nieudanego leczenia tego rodzaju raka. Okazuje się, że połowa tych kobiet przegrywa walkę o życie. Statystyki są mocno dobijające, tym bardziej że niestety najczęściej nowotwór złośliwy raka piersi diagnozowany jest już w zaawansowanej fazie. Wtedy jest zbyt późno na leczenie, a rokowania są bardzo niekorzystne.

W Polsce funkcjonują liczne akcje społeczne, których celem jest zwiększenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki antynowotworowej. Każda z nas powinna regularnie wykonywać usg piersi. Warszawa, ale też inne miasta na terenie naszego kraju udostępniają szereg placówek, w których takowe można wykonać bezpłatnie. Jeśli kolejki są zbyt długie, warto zdecydować się na badanie ultrasonograficzne prywatnie, nie jest to duży wydatek. Starsze kobiety, zamiast usg powinny wykonywać mammografię. Obydwa badania są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany. Pocieszające jest to, że badanie usg piersi to jedno z najczęściej wykonywanych z obszaru tych, które nie są obowiązkowe. Dzisiaj kobiety mają znacznie większą świadomość zagrożenia, jakim staje się nowotwór.

Pamiętajmy, że tendencje do walki z tą chorobą są także dziedziczone. Kolejnym równie popularnym badaniem jest usg tarczycy. Warszawa w tym zakresie nadal przoduje. Trzeba wiedzieć, że nowotwór tarczycy plasuje się na niechlubnym wysokim miejscu, jeśli pod uwagę weźmiemy statystyki występowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *