Znajdujące się pomiędzy piętą a łydką ścięgno nazywamy ścięgnem Achillesa. Dzięki obecności tego elementu w ludzkim organizmie jesteśmy w stanie na przykład stawać na palcach. Osoby, które nie trenują regularnie i prowadzą raczej siedzący tryb życia, są narażone na kontuzję ścięgna Achillesa, jeśli w sytuacji wysiłku nie przygotują się do niego wcześniej lub też noszą źle dobrane obuwie. Przyczyn, jakie niesie ze sobą naderwanie ścięgna Achillesa jest sporo, a jak objawia się ta kontuzja? Z czym borykają się osoby, udające się do centrum medycznego po poradę lekarską?
Naderwanie ścięgna Achillesa – objawy, których nie można bagatelizować
Objawy, jakie towarzyszą naderwaniu ścięgna, są podobne do objawów naderwania mięśni. Ból, opuchlizna, stan zapalny – to najczęstsze z nich. W okolicy naderwanego ścięgna mogą pojawić się także siniaki, będące skutkiem niewielkich wylewów krwi do tkanek. Warto pamiętań o tym, że naderwanie ścięgna Achillesa powinno wiązać się ze szczególną uważnością podczas ćwiczeń, gdy już pozbędziemy się kontuzji. Naderwane ścięgno jest bardziej narażone na zerwanie.
Do kogo udać się z naderwanym ścięgnem Achillesa?
Specjalistą, któremu warto zaufać, gdy naszym problemem jest naderwanie ścięgna Achillesa, jest lekarz medycyny sportowej. To szczególnie istotna osoba dla tych, którzy zawodowo uprawiają sport. Lekarz medycyny sportowej po przeprowadzeniu badań będzie mógł stwierdzić, czy jesteśmy zdolni do uprawiania danej dziedziny sportu.