Zdrowie

Biegunki- czy wsparcie mikrobioty jelitowej może pomóc?

Biegunka jakie badania

Przez biegunkę określa się luźne wypróżnienia często również o konsystencji płynnej lub półpłynnej pojawiające się ze zwiększoną częstotliwością do kilku razy na dobę. Biegunka może powstać na drodze trzech mechanizmów. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • biegunkę osmotyczną; wynikającą z braku możliwości wchłonięcia wszystkich substancji zatrzymujących wodę,
  • biegunkę wydzielniczą; powstającą na skutek wydzielania do światła jelita dużej ilości soli i wody,
  • biegunkę zapalną; wynikającą z uszkodzenia nabłonka jelitowego oraz jego funkcji.

Nawracająca biegunka-badanie

Ze względu na czas trwania biegunek, można je podzielić na biegunki ostre, przetrwałe i przewlekłe. Ponadto w sytuacji kiedy epizody biegunkowe pojawiają się cyklicznie, często można mówić o nawracającej biegunce. Badanie przyczyn biegunek o charakterze nawracającym jest często długotrwałe i wymaga cierpliwości.  W pierwszej kolejności należy wykluczyć czynniki infekcyjne, które mogły wywołać pierwszy epizod biegunki. Jakie badania najlepiej wybrać? Dobrze jest w takiej sytuacji postawić zarówno na badania krwi, a także kału, które będzie obejmować sprawdzenie patogenów jelitowych. Wśród patogenów jelitowych wyróżnia się zarówno bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, które kolonizując przewód pokarmowy mogły doprowadzić do infekcji i biegunki. Badanie mikrobioty jelitowej również może być przydatne, ze względu na to, że często zaburzenia w obrębie składu fizjologicznej mikrobioty przewodu pokarmowego mogą powodować luźniejsze wypróżnienia. W tego typu problemach zaleca się zastosowanie celowanej probiotykoterapii, która pomoże w uszczelnieniu bariery jelitowej i odbudowaniu mikrobioty ochronnej. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku biegunki, badanie mikrobioty jelitowej nie jest badaniem pierwszego wyboru i poleca się je wykonać dopiero pod koniec diagnostyki.

Zdarza się również tak, że biegunki mogą wystąpić na skutek leczenia antybiotykiem. Wtedy, po konsultacji z lekarzem warto zabezpieczyć się w odpowiedni preparat probiotyczny, który pomoże w walce z problemem. Ponadto, niekiedy biegunka może być polekowa, a także może być następstwem spożycia niektórych produktów (często również w nadmiarze). Wśród żywności, po której zdarzają się biegunki wyróżnia się: mleko i produkty mleczne (w szczególności zawierające laktozę), sorbitol i niektóre słodziki (występujące często w gumach do żucia i niektórych produktach „zero”), grzyby i alkohol. Oczywiście, problemem, który wywołuje biegunkę może być tzw. choroba pierwotna, np. nowotwór, IBS, choroby zapalne jelit.

Biegunki-badanie mikrobioty jelitowej

Jeśli wszystkie wspomniane wcześniej czynniki zostały wykluczone, a diagnostyka  w kierunku infekcji została wykonana, a dalej występują częste biegunki, badanie mikrobioty jelitowej może okazać się pomocne. Badanie najczęściej wykonywane jest z kału, metodą posiewową i genetyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *