alergia pokarmowa
Zdrowie

Stan mikrobioty jelitowej a depresja

Depresja jest uznawana za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Za jej występowanie winą obarcza się wiele czynników, jak przewlekły stres, nagłe traumy, presję społeczną czy nieradzenie sobie z nadmiarem narzucanych obowiązków albo niemożność utrzymania właściwych kontaktów społecznych. Coraz częściej mówi się również o przyczynach, których podstawą jest stan zdrowotny układu pokarmowego, a przede wszystkim jelit. Dowiedz się więcej, jak mikrobiota jelitowa wpływa na występowanie depresji i jak sobie z tym radzić.

Jaki związek z depresją mają jelita?

Mikrobiota jelitowa ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Składa się z bakterii, wirusów i grzybów, które w odpowiedniej wartości pozytywnie działają w ramach różnych mechanizmów zachodzących w ludzkim ciele. Zaburzenia w postaci nadmiernej liczby bakterii patogennych czy niedoboru tych korzystnych, wywołują nie tylko problemy w ramach funkcjonowania układu pokarmowego. Udowodniono, że dysbioza jelitowa wpływa również na cały układ nerwowy i nasze zachowanie, a w konsekwencji może być przyczyną depresji.

Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą przyczyniać się do osłabienia dobrego samopoczucia, braku koncentracji, problemów z pamięcią. Warto również zwrócić uwagę, że do w jelitach produkowana jest serotonina, czyli hormon szczęścia. Jeśli dochodzi do zaburzeń tego procesu, do depresji jest już krótka droga.

Jak radzić sobie z dysbiozą jelit?

Przede wszystkim pacjent musi wykonać nieinwazyjne badanie mikrobioty jelit, aby móc sprawdzić jej stan, ewentualne nadwyżki patogennych bakterii i niedobory tych pożytecznych dla zdrowia. Świetnym przykładem jest badanie KyberKompakt, które dla ludzkiego organizmu jest w pełni bezpieczne i daje jasny obraz stanu mikrobioty.

Dopiero na podstawie wyników badań udaje się wdrożyć właściwą terapię. Nierzadko na dysbiozę jelit wpływ ma alergia pokarmowa, więc zalecana jest dieta bezmleczna czy bezglutenowa. Pamiętajmy jednak, że dieta eliminacyjna nie jest jedynym sposobem. Na odbudowanie równowagi mikrobioty jelitowej wpływ mają również właściwe probiotyki, w tym w szczególności w przypadku depresji psychobiotyki. Należy też eliminować destrukcyjne czynniki, jak przewlekły stres i zmęczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *