Od razu odpowiemy na to pytanie. Psychologowie twierdzą, że zespół Aspergera nie jest całkowicie wyleczalny jednak odpowiednio rozpoczęta terapia zespołu Aspergera może przyczynić się do możliwości całkowicie normalnego funkcjonowania dziecka w otoczeniu, zarówno na przestrzeni jego działań jeszcze w okresie dziecięcym jak i później, czyli w życiu dorosłym.
Leczenie jest konieczne i należy je przeprowadzać przy pomocy wykwalifikowanych w tym celu specjalistów. Najlepiej, jeśli dziecko z Aspergerem będzie uczęszczać do specjalnej placówki szkolnej bądź przedszkolnej, bo nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie w tej tradycyjnej. Pamiętajmy, że standardowe obiekty tego rodzaju nie zatrudniają wykwalifikowanych w tym celu specjalistów. Co więcej, dziecko, które obarczone zostało zaburzeniami Aspergera powinno rozwijać się w indywidualnym dla siebie rytmie wykorzystując w tym celu zajęcia rewalidacyjne.
Sprawna terapia zespołu Aspergera powinna przebiegać wielotorowo. Kluczową rolę odgrywa tutaj pedagogika rewalidacyjna do której zaangażowany jest psycholog jak i fizjoterapeuci czy logopedzi. Pamiętajmy, że zaburzenia na tle neurologicznym odbijają się też negatywnie na rozwoju motoryki ruchowej czy narządzie mowy. Koniecznym staje się więc walka z tymi dysfunkcjami tak, by dziecko było w stanie normalnie funkcjonować w otoczeniu i być całkowicie samodzielne.