Niestety, polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. W rodzimych szkołach, już co piąte dziecko boryka się z nadmiernymi kilogramami. Winą za taki stan obarcza się przede wszystkim rodziców – przejadanie się, zbyt duża ilość słodyczy oraz niedostateczna aktywność fizyczna to główne przyczyny.
Epidemia otyłości, która rozrasta się u nas w zastraszającym tempie, szybko powodować będzie szereg komplikacji. Zbędne kilogramy to obciążenie dla organizmu a mnóstwo chorób. Mowa tu nie tylko o tych z zakresu układu pokarmowego. Nadmierna tkanka tłuszczowa to również wysiłek dla pracy serca, układu naczyniowego i sprawności mózgu. To też czynnik, który pogłębia dysfunkcję sprawności ruchowej. Nie ma więc wątpliwości, że nadwagę i otyłość należy u dzieci zwalczać. Z pomocą przychodzą wykwalifikowani dietetycy, którzy przyjmują w swoim gabinetach małych pacjentów i oferują im skuteczne diety.
Podstawy odchudzania dziecka
Rodzice nigdy nie powinni działać samodzielnie, bez wsparcia specjalistów. Organizm dziecka wymaga indywidualnego podejścia. W diecie powinny znaleźć się wszelkie wartości odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Odpowiedni jadłospis wpływa przecież nie tylko na procesy sprawnego funkcjonowania wszystkich narządów, ale również procesy uczenia się i motorykę ruchową.
Niedozwolone są jakiekolwiek diety „cud” ani głodzenie dziecka. Nie można ograniczać ilości posiłków a każda potrawa musi być odpowiednio kaloryczna. Co ważne, podstawą gubienia tkanki tłuszczowej ma być w przypadku dzieci wzmożona aktywność fizyczna. Sama dieta ma być jedynie dodatkiem.
Okiem dietetyka
Dziecko ma przyjmować 4-5 posiłków dziennie. Najważniejsze jest zawsze śniadanie, bo to ono jest podstawą energii na cały dzień. Eliminować należy cukier i tłuszcze. Dobrym rozwiązaniem jest redukcja słodyczy i słodkich napojów a przy tym zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców. Dieta ma być urozmaicona i smaczna. Nie należy zmuszać malucha do jedzenia produktów, których po prostu nie lubi. W pierwszym okresie życia człowieka kształtują się kubki smakowe. Nie warto zniechęcać dziecka do różnych smaków, bo odbije się to na jego schemat żywienia w życiu dorosłym.
Odchudzanie dziecka z nadwagą to dieta dla całej rodziny. Jeśli latorośl ma problem z nadmiernymi kilogramami to należy go wspomóc. Niedopuszczalnym jest, by inni członkowie rodziny jedli ociekające tłuszczem kotlety, podczas gdy dziecko dostaje na talerzu tylko zieleninę.
O czym warto wiedzieć?
Odchudzanie dziecka jest znacznie trudniejsze aniżeli dorosłego człowieka. To rodzic ma pilnować codziennego menu, ważna jest dyscyplina całej rodziny. Musimy zdać sobie sprawę, że gubienie masy ciała jest procesem długim i żadna dieta czasowa w tym nie pomoże. Dieta ma być oparta przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych, które będą właściwe dla rozwoju malucha.
Dziecko powinno być świadome zmian żywieniowych. Nigdy jednak nie należy wywoływać w nim poczucia winy czy piętnować za nadwagę. Warto pamiętać, że to w większości przypadków to rodzice doprowadzili do sytuacji, w której niezbędnym staje się wprowadzenie diety odchudzającej już u kilkulatków.