wyprawka dla mamy do szpitala
Porady

Co zabrać do porodu do szpitala?

Przyszła mama całą uwagę skupia na dziecku, które już niedługo pojawi się na świecie. Kompletując niezbędne akcesoria, nie powinna jednak zapominać o sobie. Do szpitala musi zabrać przecież nie tylko wyprawkę dla noworodka, ale również rzeczy, dzięki którym ona sama zyska optymalny komfort.

Okazuje się, że większość szpitali sugeruje dzisiaj kobietom w ciąży, jakie przedmioty będą jej niezbędne podczas pobytu na porodówce, a potem na oddziale położniczym. Udostępniana jest lista z minimalną listą akcesoriów. Chodzi przecież o to, by mamie, która spędza z nowonarodzonym dzieckiem trzy doby w szpitalu niczego nie zabrakło, ale jednocześnie nie zabierała ze sobą przedmiotów całkowicie zbędnych. Co zawiera standardowa wyprawka dla mamy do szpitala? Poniżej przedstawiamy typową listę rzeczy, które powinny znaleźć się w walizce.

Ubrania

Zaleca się zabrać wygodną piżamę do samego porodu, najczęściej wybierana jest luźna koszula nocna. Ciężarna powinna zabrać również 3 komplety koszul nocnych przystosowanych do karmienia oraz szlafrok i klapki kąpielowe. Oprócz luźnych ubrań na wyjście ze szpitala tak naprawdę nic więcej nie będzie jej potrzebne.

Warto pamiętać, by wszystkie rzeczy, które nakłada na siebie młoda mama, były wyprane w nieuczulającym płynie do prania oraz wyprasowane. Piżamy oraz szlafrok powinny być wykonane z najlepszej jakości materiału, na przykład bawełny organicznej.

Środki higieny i kosmetyki

Sami medycy potwierdzają, że po porodzie naturalnym kobieta powinna używać do mycia jedynie wody, ewentualnie mydła naturalnego, bezzapachowego, bez sztucznego składu, który może podrażniać wrażliwe miejsca. Młoda mama nie powinna używać też perfum, które mogą podrażniać delikatną skórę maluszka.

Do walizki należy spakować oczywiście kilka ręczników bawełnianych, w tym jeden mniejszy, podkłady i wkładki poporodowe oraz specjalne majtki z bawełnianej siateczki.

Wystarczą też podstawowe środki higieny osobistej, dokładnie te stosowane dotychczas z uwzględnieniem naturalnych płynów do higieny intymnej.

Planując wyprawę do szpitala, warto również pomyśleć o potrzebach dziecka czyli wyprawce dla noworodka.

Pamiętajmy, że szpital, w którym rodzi ciężarna jest zobowiązany do zapewnienia rodzącej najlepszych warunków pobytu oraz wszelkich środków higienicznych. Nierzadko poród rozpoczyna się w niespodziewanym miejscu i czasie, kiedy nie ma możliwości zabrania do szpitala walizki z wyprawką. Przyszła mama zupełnie nie powinna się tym stresować. Niezbędne rzeczy w wyprawce powinny czekać spakowane już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, by można było je zabrać po rozpoczęciu akcji porodowej albo dowieźć rodzącej do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *